Tento příspěvek jsme nazvali jako jednu z našich služeb, kterou jsme nedávno do naší nabídky zařadili. Zde vytváříme prostor pro malé vysvětlení, pokud jej někdo hledá.
Název „celostní přístup“ má vyjádřit pohled na klientovy obtíže i v kontextu jeho života – ve své celistvosti. Neřešíme tak pouze důsledky a symptomy dopadající na pohybový aparát, ale i návaznosti na události, které k tomu vedly. Události vytvářejí emoce a emoce se na těle prostě zrcadlí. To je fakt. Tím, že jej respektujeme a pracujeme s ním, může být terapeutický efekt dlouhodobý.
Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne
S fyzickým problémem, který se klientovi vrací a z našeho i psychologického pohledu má jasné psychosomatické prvky, přijde klient spíše k nám, na fyzioterapii („…až se ucho utrhlo“). Primárně řeší, že se nemůže narovnat, bolest mu vystřeluje do nohy a nemůže chodit, neotočí hlavu, nezvedne ruku nebo má migrény „od krční páteře“. Takový klient si většinou neudělá dokonalou sebereflexi a nerozhodne se: „To mám určitě z toho, že mě práce nebaví … doma to „není dobré“ … nemám čas sám na sebe … měl bych s tím zajít na psychoterapii a problém pochopit …“. Takových lidí je minimum, navíc to často na první pohled určitě není jednoduché rozeznat. Někdy se tak stane, že u klienta velmi rychle tušíme psychosomatickou symptomatologii, což není vůbec ojedinělé. Nechceme však překračovat hranice naší odbornosti, ale mezioborově se prolínáme a spolupráce je u takovýchto klientů na místě a my ji vždy vítáme.
I hlava je součástí těla
V terapii, ale i diagnostice zdravotních obtíží, se velmi často chováme jako kati. Vezmeme pomyslnou gilotinu a hlavu klienta s Božsky vymyšlenou CNS (centrální nervovou soustavou) usekneme. No a pak tedy jdeme diagnostikovat „problém“. Jenže hlava s celým velínem nejde oddělit od těla ani strukturálně, a už vůbec ne funkčně. Pokud ano, jsme mrtví. Vždyť nervová PLETEŇ je doslova protkána celým tělem, tedy hlava (mozek) má všechny informace z první ruky, sbírá je, analyzuje, vyhodnocuje a jedná … Jenže v hlavě se odehrávají i veškeré emoce, které se na fyzickém těle odrážejí. Stačí si jen připomenout, že před zkouškou přichází průjem, ve stresu se rozbolí trapézy nebo „blokne“ krk. Pokud emoci nepochopíme a nenecháme ji „projít“, usadí se pak někde v našem těle.
Evidence based medicine a celostní přístup
Pokud bychom o životních příbězích klientů, v korelaci s klinickými projevy, měli mluvit před odbornou veřejností, rozhodně by to nebylo Evidence based medicine (EBM). Pro mnoho lidí, kteří potřebují hmatatelné výsledky, minimálně ověřené na kontrolních skupinách, je nemožné vysvětlit, že život jednoho neodráží život druhého. Respektovat jeden druhého se všemi jeho aspekty a klinickými projevy nám v dnešní době nejde ani během letmých sociálních kontaktů, natož v západní medicíně jako celku. Ale velké téma, okolo kterého nelze chodit po špičkách, to bez pochyby je.
Přínos
Klientům v terapii často poslouží pouze informace o působení psyché (v hierarchii psyché – viscero – soma), někdy pomůže prožitek svých emocí ve vlastním těle během fyzioterapie a jindy už je potřeba předat kontakt na odbornou terapeutickou intervenci.
Sdělení na konec
Tento celostní blog je pouze náš osobní, zkušenostmi odžitý blog a nebude zde publikováno nic EBM. Jde o to pouze poukázat na obtíže z jiného úhlu pohledu, na problematiku celku, nikoliv ohraničené části těla. Někoho sdělení může popudit, někoho inspirovat. Cílem je rozvlnit laskavou diskuzi a vzít v potaz psyché jako zásadní součást našeho zdraví.